System do pomiaru temperatury i wykrywania zagrożeń epidemiologicznych
Home

Nowe technologie
schemat-systemu


Termowizyjny system pomiarowy do pomiaru i wykrywania temperatury ciała firmy Dahua Technology stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na szybką i skuteczną metodę wykrycia i zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji wirusowych oraz bakteryjnych, stanowiących zagrożenie epidemiologiczne poprzez dużą zaraźliwość oraz wysoki stopień mobilności w przestrzeni publicznej. System jest szczególnie polecany dla takich instytucji jak urzędy miejskie, urzędy skarbowe, banki, firmy ubezpieczeniowe itd. Dzięki wykorzystaniu promieniowania cieplnego ludzkiego ciała system pozwala na detekcję osób, posiadających podwyższoną temperaturę ciała, tzw. stan gorączkowy lub podgorączkowy. W trakcie trwania pomiaru kamera rejestruje w czasie rzeczywistym temperaturę osób znajdujących się w polu detekcji i w momencie wykrycia poziomu temperatury przekraczającego określoną wartość (np. 36.6℃), natychmiast przekazuje informację do serwera, który uruchamia alarm dźwiękowy oraz świetlny. Dzięki temu odpowiednie organy porządkowe mogą zareagować niezwykle dokładnie poprzez szybką izolację danej osoby w celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się patogenu oraz przeprowadzeniu dalszych, dokładnych badań jej stanu. Standardowe kamery termowizyjne umożliwiają analizę temperatur w całym widocznym obszarze lub w zaznaczonych sektorach z dokładnością od 2 do 8 stopni Celsjusza. Tak relatywnie duży błąd pomiarowy jest nie pozwala na wiarygodny pomiar w sytuacji, gdy średnie odchylenie od wartości normalnej nie przekracza 3 stopnie Celsjusza. Aby skutecznie przeprowadzić badanie i wykrycie osoby posiadającej objawy zarażenia wymagana jest dodatkowa kalibracja. W prezentowanym systemie to zadanie spełnia moduł BlackBody. Moduł ten pełni rolę wzorca temperaturowego. Dzięki imitowaniu działania ciała doskonale czarnego BlackBody nie odbija ciepła z otoczenia oraz emituje ciepło o niezmiennej wartości. Dzięki wysokiej precyzji regulacji ciepła emitowanego przez moduł (zmiana co 0,1 stopnia Celsjusza) możliwe jest osiągnięcie błędu pomiarowego na poziomie +/- 0,3 stopnia Celsjusza, co pozwala na skuteczne odróżnienie osób o temperaturze przekraczającą stan alarmowy.
topologia-systemu


Opis elementów systemu:

Kamera termowizyjna DH-TPC-BF3221-T
Rozdzielczość: 256x192px
Image sensor: Tlenek wanadu VOx, niechłodzony, mikrobolometr
Spektrum działania: 8μm-14μm
Obiektyw term.:7mm
Czułość term.:<50 mK
Zakres pomiaru temperatury: 30℃ - 45°C
Dokładność pomiaru temperatury: ±0.3°C we współpracy z BlackBody
Moduł BlackBody JQ-D70Z
Temperatura pracy: 40°C (w otoczeniu 5℃ - 50℃)
Stopień zmiany temperatury: 0.1°C
Dokładność pomiaru: ±0.2°C
Stabilność temperaturowa: ±(0.1 ~ 0.2)°C/30min
Efektywna emisyjność: 0.97±0.02
Serwer wizyjny IVSS7008-1I
Do 400 Mb/s ruchu przychodzącego
Do 8 kanałów rozpoznawania twarzy dla zwykłych kamer
Do 20 kanałów rozpoznawania twarzy dla kamer z detekcją twarzy
Oprogramowanie DSS Pro
Monitoring w czasie rzeczywistym
Wyszukiwanie inteligentne: Wyszukiwanie zdarzeń, lub zdjęć twarzy
Przyjazny interfejs użytkownika
Łatwe w użyciu i implementacji informacje alarmowe

Warunki prawidłowego działania systemu:

Aby uzyskać najwyższą możliwą dokładność wyników pomiaru temperatury, spełnione powinny być następujące warunki:
kamera powinna pracować w środowisku o temperaturze od 10℃ do 35℃
obiektywu kamery nie należy kierować bezpośrednio na drzwi wejściowe prowadzące na zewnątrz - ruch mas powietrza (przeciąg) może wpłynąć na dokładność pomiaru
w przypadku dużej różnicy temperatur (powyżej 15 stopni C) między środowiskiem pracy systemu a przestrzenią z której wchodzą osoby których temperaturę chcemy badać, osoby te powinny odczekać ~3 minuty przed dokonaniem pomiaru.
Osoby badane powinny poruszać się w obszarze 1.5-2.5m od obiektywu kameryZobacz system w działaniu

Źródło: https://sklep-ecsystem.pl/system-pomiaru-temperatury-ciala-termowizja.htmlHome

Nowe technologie

© 2000-2023 EJK. All rights reserved. Jerzy Kazojć.