Statystyka śmiertelnych wypadków porażeń prądem elektrycznym w Polsce w latach 2005 - 2009




Home

Warsztat

BHP




Porażenie




Problem wypadków śmiertelnych w Polsce nadal istnieje. Pracując ze sprzętem elektronicznym zasilanym z sieci o napięciu 230V AC, wzrasta prawdopodobieństwo śmiertelnego porażenia prądem elektrycznym. Zachowując należytą ostrożność na swoim stanowisku pracy, możemy ograniczyć ryzyko śmiertelnych wypadków. Istnieje jednak wiele czynników, na które nie mamy wpływu. Wymienić można tutaj przykładowo:
- wszelkie prace remontowo-budowlane, często wykonywane bez pozwolenia i jakiegokolwiek nadzoru, mogące uszkodzić przewody PE lub N w instalacji budynku podczas nieostrożnego wiercenia otworów w ścianach;
- zasilanie urządzeń elektronicznych przewodami chińskimi z bolcem ochronnym, w których zamieniona jest kolejność przewodów L i N, co skutkuje podłączeniem bezpiecznika w urządzeniu elektrycznym do przewodu N zamiast do L i narażeniem użytkownika na pożar lub porażenie elektryczne.
- braku w budynku odpowiedniej instalacji wyposażonej w zabezpieczenia różnicowo-prądowe w obwodach gniazd sieciowych.
- braku zabezpieczeń przeciwprzepięciowych w rozdzielnicach budynków mieszkalnych.
- braku prawidłowej, sprawdzonej przez odpowiednie pomiary instalacji odgromowej.
- montaż gniazd sieciowych w pobliżu rur wodociągowych, centralnego ogrzewania bez zachowania odpowiedniej określonej w normach odległości.
- brak kontroli sprzedawanych urządzeń elektrycznych i elektronicznych pod względem norm bezpieczeństwa i ewentualnych zagrożeń spowodowania pożaru.
- kradzieże linii zasilających n/n, zarówno kablowych jak i napowietrznych, będących pod napięciem, co może narazić użytkowników w zasilanych gospodarstwach domowych na porażenie prądem elektrycznym.
Tych czynników może być znacznie więcej, co powinno uświadomić, że stosowanie zasad BHP w miejscu pracy nie jest przesadą, ale koniecznością.



Przeczytaj opracowanie dotyczące statystyki śmiertelnych wypadków porażeń prądem elektrycznym w Polsce w latach 2005 - 2009


Home

Warsztat

BHP





© 2000-2023 EJK. All rights reserved. Jerzy Kazojć.